• Websiteme Hoşgeldiniz - 18/07/2024

SEVGİ KARACA KİMDİR?

25 yıllık iş yaşamında, Jeoloji Mühendisliği, Bilgisayar ve Fen Bilgisi Öğretmenliği yaptı, Dünya Gazetesi’nde Abone Müdürü olarak çalıştı.

Fa Coach Akademi’nin 180 saatlik Kapsamlı Koç programını tamamlayarak Kapsamlı Koç olarak 2009 yılında mezun oldu. Danışanlarını daha yakından tanımasında faydalı olacağına inandığı için 2011 yılında Çin Yüz Okuma Sanatı ile ilgilenmeye başladı.

2012 yılında Malezya’da bulunan www.masteracademy.com dan bir yıl boyunca online dersler aldı.

2013 yılında ABD’de Jean Haner’ ın Boston workshop’ larına katılarak Çin Yüz Okuma Sanatı ve Nine Star Key uzmanlığını aldı.

Çin Yüz Okuma Sanatı’nın inceliklerini anlattığı kendi kulvarında bir ilk kitap olan ‘Sen Gerçekte Sen misin?’ adlı kitabı 2014 yılında yayımlandı.

Ünlülerin yüz hatlarından yaptığı kişilik analizleri önde gelen internet sitelerinde ve yazılı basında yayınlanmaktadır. Eğitimler, seminerler veren ve çeşitli zirvelerde konuşmacı olarak yer alan, televizyon ve radyo programlarına konuk olarak davet edilmekte olan Sevgi Karaca on iki yıldır yoginidir.

İnsana dair ne varsa okuduğunu söyleyen Sevgi Karaca, yüz okumalarında büyüteç kullandığı için kendini Yüz Dedektifi olarak tanımlamaktadır.

WHO IS SEVGI KARACA?

In 25 years of her business life, Sevgi worked as a geological engineer, as a computer science and science teacher and as a brand manager in Dünya Newspaper.

In 2009, she completed the 180-hour Comprehensive Coaching program of Fa Coach Academy. In 2011, she began to deal with Chinese Face-Reading, since she believed that using this art would be useful in understanding her clients better.

In 2012, she received online courses from www.masteracademy.com, established in Malaysia.

One year later, she joined Jean Haner ‘s Boston workshops in the US and gained the Chinese Face Reading and Nine Star Key expertise.

Her first book, which is also the first book in her field, ‘Are You Really You?’ got published in 2014. In this book, she meticulously explores fine details of Chinese Face Reading.

Sevgi carries out numerous personality analyses, drawn by facial features of celebrities for leading internet sites and in magazines. She is being invited as a face reading expert to TV and radio programs. She continuously gives trainings, seminars and speeches at various summits. She also has been a yogini for twelve years.

Sevgi Karaca, describes herself as a Facial Detective as she uses a magnifying glass during her face reading sessions.